Перейти до основного вмісту

Відшкодування моральної шкоди за несвоєчасне надання житла військовослужбовцю за рішенням суду. ЄСПЛ

22 січня 2019 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі ANANKIN AND OTHERS v. RUSSIA, яке стосується виконання рішень судів про забезпечення житлом військовослужбовців.
Заяву до ЄСПЛ подали 50 колишніх військовослужбовців. Під час проходження служби або після звільнення заявники подали позови до національних судів та отримали судові рішення, якими зобов'язано Міністерство оборони забезпечити їх житлом, належним їм за час проходження служби. Судові рішення вступили в законну силу та тривалий час (від 3-х до 12 років)

Урядом не виконувалися.
Заявники за допомогою адвоката звернулися до ЄСПЛ на тривале невиконання рішень судів Урядом.
ЄСПЛ констатував порушення ст. 6 (Право на справедливий суд) та ст.1 Протоколу 1 (Захист власності) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд вказав на те, що виконання рішення суду, розглядається як невід'ємна частина "розгляду" для цілей статті 6 Конвенції, а тому тривалість з огляду з урахуванням часу виконання порушує "розумні" строки
Поряд із цим суд вказав, що заявники з огляду на рішення про надання їм житла мали "законне очікування" придбання матеріального активу, яке було достатньо доведено, щоб розглядати його як "володіння" в сенсі статті 1 Протоколу №1 Конвенції.
У процесі процедури розгляду справи Європейським судом з прав людини, органи державної влади визнали своє порушення та забезпечили частину заявників належним їм житлом. Затримка у наданні житла складала від 2 до 5 років. За таку затримку Уряд запропонував виплатити компенсацію в розмірі від 2-х до 5-ти тисяч Євро кожному. Заявники на це погодилися, вимоги щодо відшкодування додатково моральної шкоди не пред'являли.
Троє з загальної кількості заявників, у яких питання надання житла вирішувалося від 6 до 12 років, пред'явили вимогу про відшкодування моральної шкоди. При цьому, попри забезпечення цих заявників житлом, кінцевим рішенням ЄСПЛ заявникам присуджено по 6000 (шість тисяч) Євро моральної шкоди за несвоєчасне виконання рішень національних судів.
У особливий спосіб досліджено обставини справи одного із заявників.
Заявник, коли був військовослужбовцем мав право на забезпечення, але так його і не отримав. Під час проходження військової служби він звернувся в суд із позовом про зобов'язання Міністерства оборони забезпечити його належними квадратними метрами. Національний суд постановив рішення на його користь. Протягом тривалого часу рішення суду не виконувалося і заявник за власні кошти придбав у власність житло, тобто поліпшив свої житлові умови. Гарнізонна житлова черга у зв'язку із цим зняла його з обліку таких, що потребують поліпшення житлових умов. Відповідач, тобто Міністерство оборони, звернулося до суду з клопотанням припинити виконавче провадження щодо вищевказаного рішення суду, оскільки особа більше не потребує поліпшення житлових умов. Виконавче провадження було припинене.
Європейський суд з прав людини зазначив, що оскільки рішення національного суду, яким було зобов'язано МО надати заявнику житло не було скасоване чи відмінене, воно підлягало виконанню і не має при цьому значення чи потребує заявник поліпшення житлових умов чи ні. Визнано порушення та заявнику присуджено 6000 Євро компенсації моральної шкоди


На території України захистом прав військовослужбовців, зокрема й житлових займаємося ми, Подільський юридичний центр.
Поряд із цим адвокати Подільського юридичного центру широко практикують захист прав людини у Європейському суді з прав людини.

Звертайтеся, проконсультуємо та, якщо буде потреба, захистимо Ваші права.
Контакти за посиланням.

©2019 Михайло Козачук.Авторське право захищене. Посилання на автора обов’язкове.

Коментарі

Unknown каже…
Добрий день.
Не зовсім зрозуміло в чому полягала моральна шкода і яким чином вона була обчислена?
Mykhailo Kozachuk каже…
Доброго дня!
У разі встановлення порушення прав, гарантованих Конвенцією, ЄСПЛ присуджує компенсацію за моральні збитки. Робить це на справедливій основі, зважаючи на стандарти, які випливають з його попередньої практики.

Популярні дописи з цього блогу

ЄСПЛ: Катування, нелюдське, таке, що принижує гідність. Поводження та покарання

1. КАТУВАННЯ Визначення Три широкі сфери заборони, зазначені у статті 3, визначаються як відмінні одна від одної, але пов’язані між собою. Як зазначала Європейська комісія з прав людини у Грецькій справі (Грецька справа, звіт Комісії від 5 листопада 1969 року, Щорічник № 12): “Цілком очевидно, що може існувати поводження, до якого застосовуються усі ці категорії, бо будь-яке катування є нелюдським і таким, що принижує гідність, видом поводження, а нелюдське поводження є також таким, що принижує гідність Щоб зрозуміти, який саме тип поведінки забороняється, і до якої з категорій його слід відносити, потрібно знати про правовий зміст кожного з термінів, зазначених у статті 3. Статтю 3 можна розбити на п’ять елементів: -           катування; -           нелюдське; -           таке, що принижує гідність; -           поводження; -           покарання. Практика ЄСПЛ Катування як юридичний термін має власний правовий зміст. Суд висловив думку, що наміром укладачі

Хто повинен ремонтувати внутрішньобудинкові мережі?

На практиці часто виникають ситуації, коли лопнув або просто протікає стояк на рівні Вашої квартири і підтоплює сусідів. Виникає питання, хто повинен платити за його ремонт та відшкодовувати збитки сусідам. Відповідь однозначна - житлова організація - ЖЕК або ОСББ на балансі яких перебуває весь будинок. Стояк відноситься до майна спільного користування, оскільки він призначений для обслуговування декількох квартир, а не лише Вашої. Згідно Закону у житловій організації з коштів, які Ви сплачуєте за утримання будинку повинен утворюватися ремонтний фонд, за рахунок якого і повинні ремонтуватися, систематично обслуговуватися внутрішньобудинкові мережі. А вже якщо прорвало трубу, яка відводиться від загального стояка для обслуговування персонально Вашої квартири, відповідальність буде покладено на ВАС. Що ж робити, якщо звернулися в ЖЕК чи ОСББ, а ремонт не виконується, оскільки посилаються на відсутність коштів. У такому випадку можна найняти спеціалістів, за власний кошт здійснити р

Довідка про невикористання права на приватизацію. Де її отримати?

п.20 ПОЛОЖЕННЯ про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян передбачено надання особою довідки з попередніх  місць  проживання  (після  1992  року)  щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду. На практиці, у звязку із неоднаковим трактуваннням Положення міськими радами різних міст постає питання: - ким видається зазначений документ - чи законною є вимога збору додаткових довідок для отримання цього документу. Ми отримали роз"яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України про те, що таким документом можуть бути: - довідки органів приватизації (управління комунального майна) з попередніх місць проживання щодо невикористання права на приватизацію або - довідки Банку, що підтверджують невикористання громадянином житлових чеків для приватизації житлового фонду.