Перейти до основного вмісту

Фахівець в галузі права як захисник у кримінальному провадженні



У Верховній Раді України зареєстровано законопроект, яким пропонують дозволити бути захисником у кримінальном процесі не лише адвокату, а й близьким родичам та іншим особам, які є фахівцями у галузі права.

Відповідний законопроект №3178 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо права на судовий захист та підтвердження повноважень захисника на участь у кримінальному провадженні” зареєстровано у ВРУ 25 вересня народним депутатом Валентином Дідичем.
Так, нардеп пропонує внести зміни до ст. 45 КПК, визначивши, що захисником підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, представником потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача можуть бути їх близькі родичі, адвокат або інша особа, яка є фахівцем у галузі права. Окрім того, В.Дідич хоче виключити з тексту КПК ч.2 ст.45, якою передбачено, що захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесено до Реєстру адвокатів або стосовно якого в Реєстрі є відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до проекту повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні також можуть бути підтверджені документами про те, що особи є близькими родичами, усною довіреністю, заявленою в судовому процесі або письмовою довіреністю, виданою згідно вимог чинного законодавства.
Зауважимо, з огляду на те, що сам проект містить помилки в тексті, а тому, ймовірно, що остаточна редакція тексту може змінюватись, хоча зміст швидше за все залишиться таким, як зазначено вище.
Автор проекту вважає, що КПК обмежує гарантоване Конституцією України право на вільний вибір захисника та посилається в обгрунтування своєї позиції на рішення КСУ №13-рп/2000 від 16.11.2000 р. та №23-рп/2009 від 30.09.2009 р. Окрім того, депутат відзначає, що таке обмеження кола осіб, які надають правову допомогу у кримінальному процесі, суттєво погіршило ефективність такої допомоги, оскільки адвокат є досить вразливим через можливий тиск на нього.
З огляду на те, що в Україні все частіше ведуться розмови про монополію адвокатів на представництво в судах, а не лише в кримінальному процесі, є сумнівним, що даний проект отримає необхідну підтримку.

За повідомленням "Закон і Бізнес"

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ЄСПЛ: Катування, нелюдське, таке, що принижує гідність. Поводження та покарання

1. КАТУВАННЯ Визначення Три широкі сфери заборони, зазначені у статті 3, визначаються як відмінні одна від одної, але пов’язані між собою. Як зазначала Європейська комісія з прав людини у Грецькій справі (Грецька справа, звіт Комісії від 5 листопада 1969 року, Щорічник № 12): “Цілком очевидно, що може існувати поводження, до якого застосовуються усі ці категорії, бо будь-яке катування є нелюдським і таким, що принижує гідність, видом поводження, а нелюдське поводження є також таким, що принижує гідність Щоб зрозуміти, який саме тип поведінки забороняється, і до якої з категорій його слід відносити, потрібно знати про правовий зміст кожного з термінів, зазначених у статті 3. Статтю 3 можна розбити на п’ять елементів: -           катування; -           нелюдське; -           таке, що принижує гідність; -           поводження; -           покарання. Практика ЄСПЛ Катування як юридичний термін має власний правовий зміст. Суд висловив думку, що наміром укладачі

Хто повинен ремонтувати внутрішньобудинкові мережі?

На практиці часто виникають ситуації, коли лопнув або просто протікає стояк на рівні Вашої квартири і підтоплює сусідів. Виникає питання, хто повинен платити за його ремонт та відшкодовувати збитки сусідам. Відповідь однозначна - житлова організація - ЖЕК або ОСББ на балансі яких перебуває весь будинок. Стояк відноситься до майна спільного користування, оскільки він призначений для обслуговування декількох квартир, а не лише Вашої. Згідно Закону у житловій організації з коштів, які Ви сплачуєте за утримання будинку повинен утворюватися ремонтний фонд, за рахунок якого і повинні ремонтуватися, систематично обслуговуватися внутрішньобудинкові мережі. А вже якщо прорвало трубу, яка відводиться від загального стояка для обслуговування персонально Вашої квартири, відповідальність буде покладено на ВАС. Що ж робити, якщо звернулися в ЖЕК чи ОСББ, а ремонт не виконується, оскільки посилаються на відсутність коштів. У такому випадку можна найняти спеціалістів, за власний кошт здійснити р

Довідка про невикористання права на приватизацію. Де її отримати?

п.20 ПОЛОЖЕННЯ про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян передбачено надання особою довідки з попередніх  місць  проживання  (після  1992  року)  щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду. На практиці, у звязку із неоднаковим трактуваннням Положення міськими радами різних міст постає питання: - ким видається зазначений документ - чи законною є вимога збору додаткових довідок для отримання цього документу. Ми отримали роз"яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України про те, що таким документом можуть бути: - довідки органів приватизації (управління комунального майна) з попередніх місць проживання щодо невикористання права на приватизацію або - довідки Банку, що підтверджують невикористання громадянином житлових чеків для приватизації житлового фонду.